Gra w golfa – czy ma pozytywny wpływ na zdrowie?

Gra w golfa ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie

Gra w golfa – zalety zdrowotne: kto by pomyślał, że leniwe chodzenie po trawie i wybijanie kijem piłki od czasu do czasu, nie wysilając się przy tym specjalnie, (tak postrzegają sport, jakim jest golf osoby, które nie miały nigdy z nim do czynienia) może mieć jakieś pozytywne korzyści dla zdrowia.

Jednak prawda jest taka, że jest to właśnie rodzaj aktywności, który wpływa bardzo pozytywnie na samopoczucie. Dobra wiadomość jest taka, że tę dyscyplinę sportu może uprawiać każdy, bez ograniczeń wiekowych i bez potrzeby posiadania jakichś specjalnych umiejętności lub szczególnej sprawności. Tak więc w golfa może grać tak samo nastolatek będący w szczytowej formie fizycznej, ale także emeryt.

Wymagana jest jednak systematyczność, aby czynić postępy i mieć zadowolenie z uprawiania tej aktywności. Potrzebne są także pewne umiejętności psychicznych, a mianowicie umiejętność skupiania uwagi, koncentrowania się oraz cierpliwość i dokładność. Na szczęście posiadanie tych cech nie jest niezbędnym warunkiem, aby rozpoczynać przygodę z golfem.

Można je wypracować już podczas treningów golfa. Tak się składa, że właśnie te umiejętności psychiczne to doskonałe remedium na dolegliwości emocjonalne spowodowane tempem aktualnego życia. Na co dzień, bowiem jesteśmy zmuszeni robić kilka rzeczy na raz, myśleć o wielu sprawach jednocześnie, spieszyć się wszędzie. Nie sprzyja to równowadze psychicznej, owocuje narastaniem stresu, napięciem w mięśniach i innymi problemami zdrowotnymi. Golf zmusza nas z kolei do uspokojenia umysłu, koncentracji, spowolnienia ruchowego, precyzji, skupienia na jednej sprawie – aktualnym uderzeniu. Po partyjce golfa, kiedy to właśnie jesteśmy całkowicie skoncentrowani i myślami tu i teraz, a nie martwiąc się o swoja przyszłość lub rozpamiętując wczorajsze krzywdy (co mamy w zwyczaju robić bardzo często) czujemy się zrelaksowani, pełni energii i optymistycznie nastawieni do życia.

Badania dowiodły, że systematyczne uprawianie golfa zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, układu oddechowego, układu kostnego, a nawet nowotworów.
Dodatkowo sport ten działa korzystnie na wygląd zewnętrzny. Sam fakt spędzania czasu na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na wygląd naszej skóry. Jednak dzięki uprawianiu golfa możemy też wspomóc walkę z odchudzaniem – jedna runda golfa to aż około 1000 do 1200 spalonych kalorii. Tyle samo można spalić podczas dwugodzinnej gry w tenisa, a tenis wydaje się przecież nieporównywalnie bardziej wysiłkowym sportem.
Zaskakującą informacją jest też fakt, że podczas gry w golfa zaangażowane są wszystkie większe mięśnie, czyli możemy przy okazji dbać o sprawność tak wielu partii naszego ciała na raz, wzmacniając własną kondycję.

Do niedawna golf uważany był za sport elitarny, w który grywają jedynie najzamożniejsi obywatele, często przedstawiciele rządu. Aktualnie coraz więcej „zwykłych” ludzi można zobaczyć na polach golfowych. Sport ten nie należy do najtańszych, trzeba przeznaczyć na niego porównywalną ilość pieniędzy jak na tenis czy na jazdę na nartach, jednak przy takich korzyściach zdrowotnych oraz zabawie i umacnianiu więzów międzyludzkich (również temu sprzyja golf) na pewno warto się nim zainteresować.

 

Be the first to comment on "Gra w golfa – czy ma pozytywny wpływ na zdrowie?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*